Kızlık Zarı Muayenesi - Bekaret Raporu | Kızlık Zarı Dikimi
Çekinmeden Arayabilirsiniz :
Jin.Op.Dr. Burcu K. Arslan
0 212 571 55 01
Bakırköy / İstanbul

Kızlık Zarı Muayenesi

Bu yazımızda Jinekolog Operatör Doktor Burcu Kardaş Arslan sizlere kızlık zarı muayenesi , bekaret kontrolü ve kızlık zarı muayenesi nasıl yapılır  hakkında bilgiler vermektedir.

kizlik_zari_muayenesi Anatomik olarak kızlık zarı vaginanın hemen giriş kısmında yerleşmiş, vagina içinde değil vaginanın hemen girişinde , dudakların 1-1,5 cm içindedir ve küçük dudaklara bağlıdır. Ortasında adet kanının ve vaginal salgıların akmasına olanak tanıyan ufak bir delik bulunmaktadır. Kızlık zarı muayenesi şüpheli ilişki, darbe, tecavüze yeltenme, genital organa yabancı cisim girmesi vs. gibi durumlarda kızlık zarının zarar görüp görmediğinin tespiti amacıyla yapılmaktadır. Bekaret testi, bakirelik testi, hymen muayenesi de bu muayene için verilen diğer adlardır.

Kızlık zarı muayenesi ne amaçla yapılır?

Kızlık zarı muayenesi kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığını , kişinin halen bakire olup olmadığını saptamak amacıyla yapılan özel bir jinekolojik değerlendirme yöntemidir ve sadece kadın doğum uzmanları ve adli tıp uzmanları tarafından yapılır. Muayene sonrası rapor verilmesi için savcılıktan veya mahkemeden izin alınması gerekmektedir.

Kızlık zarı muayenesi (bekaret kontrolü) nasıl uygulanır?

Kızlık zarı muayenesi kadın doğum uzmanı tarafından hasta jinekolojik masaya alınarak litotomi pozisyonundayken yapılır. Muayene esnasında kaymayı engellemek amacıyla gazlı bez ile küçük dudaklar tutularak çekilir ve hasta ıkındırılır. Bu esnada kızlık zarı net bir şekilde değerlendirilebilir. Muayene ağrısız bir işlemdir ve birkaç saniye içinde kızlık zarı değerlendirilir. Bu esnada yani kızlık zarı muayenesi yapılırken mutlaka bir hemşire de ileride herhangi bir olumsuz iddiaya yer vermemek amacıyla hazır bulunmalıdır.

Bu yazımızda Jinekolog Operatör Doktor Burcu Kardaş Arslan sizlere kızlık zarı muayenesi ile ilgili bilgiler vermiştir. İlgilenenler için faydalı olduğunu umuyoruz. Daha fazla bilgi edinmek isterseniz kızlık zarı başlıklı bir önceki yazımızı okuyabilirsiniz.

“Kızlık Zarı Muayenesi” için 1 cevap

 1. merve diyor ki:

  Merhabalar

  Iki kez ilskiye girdim fakat kanamam olmadi kizlik zarimda yitilma mevcutmudur

  CEVAP:

  Merhabalar ,Kızlık zarının yapısına göre ilk ilişki sırasında kanama olmayabilir ya da farK edilmeyebilir. Muayene olduğunuz durumda kızlık zarınızın yapısı hakkında bilgi verilebilir.

  Geçmiş olsun dileklerimle..

Bir Cevap Yazın


Copyright © 2010-2017 Tüm Hakları Saklıdır. | kızlık zarı dikimi