Kapat

KIZLIK ZARI HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZİ ÖĞRENİN

Bu yazımızda sizler için kızlık zarı hakkında merak edilen soruların cevaplarını açıklamaya çalışacağız. Cevap aradığınız soruyu yazımızda bulamasanız veya cevaplar hakkında anlayamadığınız bir husus olursa "Doktorunuza Merak Ettiklerin Sorun" bağlantısını kullanarak sorunuzu bize iletebilirsiniz. Soru sorabilmek için isim ve email gibi zorunlu alanlara bilgi girişi yapmanız gerekmektedir. Aksi takdirde yazmış olduğunuz soru tarafımıza ulaşmayacaktır. Email bilgisine size cevap verebilmek için ihtiyaç duymaktayız. Sorunuza cevap alabilmek için güncel olarak kullandığınız geçerli email adresini yazmanızı önemle hatırlatırız.

KIZLIK ZARI NEDİR ?

Kızlık zarının Latince adı “HYMEN”dir. Hymen Yunan mitolojisinde evlilik tanrısına verilen isimdir. Hymen yapısı olarak ortasında bir delik bulunan ve vajina girişinde bulunan labuyomine dediğimiz küçük dudakların yaklaşık 1- 1,5 cm gerisinde bulunan zarsı yapıdır. Bu yapının dış tarafı daha çok deri kıvamında vajinaya bakan iç kısmı ise mukoza kıvamındadır. Ortasında bulunan delik yardımıyla içerde biriken vajinal salgılar ve adet kanı bu delik sayesinde dışarıya tahliye edilir.

KIZLIK ZARI NE ZAMAN OLUŞUR ? NE İŞE YARAR?

Kızlık zarı embriyojik dönemde yani anne karnındayken oluşmaya başlamaktadır. Bebek doğduğunda kızlık zarı mevcuttur. Anatomik ve fizyolojik açıdan kızlık zarının bilinen işlevsel bir özelliği yoktur. Kızlık zarı embriyojik dönemden kalan bir deri kıvrıntısıdır. Dış ortamla vajina arasında bir bariyer görevi gördüğü düşünülmektedir.

KIZLIK ZARI TİPLERİ NELERDİR ?

Kızlık zarları mukozal bir yapıdan oluşmaktadır. Kızlık zarı her bayan da tipi değişik olabilir. En sık gördüğümüz tip anüler dediğimiz halka şeklinde olanıdır ki bunun görülme oranı yaklaşık %90 - %95 oranındadır. Diğer sık görülen tipler yarım ay şeklinde olan ksentrik tip kızlık zarı, ortasında bölme olan septalı dediğimiz kızlık zarı, bazılarında içinde bir çok delik bulunan elek tarzındaki kribriform tip kızlık zarıdır. Bir diğer tip ise esasında anemenü olan kızlık zarının ortasında delik bulunmayan tipidir ki buna da imperfore hymen denilmektedir.

KIZLIK ZARI ESNEKSE NASIL ANLAŞILIR ?

Esnek kızlık zarını sık olarak görmekteyiz. Kızlık zarının esnek olup olmadığını ancak jinekolojik muayene ile anlaşılabilir. Bu durumda hasta jinekolojik masaya alınarak özel bir muayene tekniği ile gözle bakarak anlaşılır kızlık zarının elastik olup olmadığı bunun anlaşılması için herhangi bir alet ultrason veya görüntüleme yöntemi kullanılmaz. Elastik kızlık zarının bir önemi ilişkide kanama olmamasıdır. Bu kızlık zarı genişleyebildiğinden ilişkiye izin verir yırtılma meydana gelmez. Yırtılma meydana gelmediğinden de kanama oluşmaz. Bu bizim gibi doğu kökenli toplumlarda bazen problem olmaktadır.

KIZLIK ZARINDA DELİK BULUNMUYORSA NE YAPMAK GEREKİR?

Normalde yapısı olarak kızlık zarının ortasında bir delik bulunmaktadır. Vajinal salgılar ve adet kanları bu delikten dışarıya tahliye olur. Bazı durumlarda kızlık zarında bu delik bulunmaz İmporfere hymen diyoruz. Bu doğuştan olan bir durumdur genellikle ergenlik çağında hasta ilk adet görmeye başladığını şiddetli ağrı ile kendini belirtir ve muayene ile tanısı konulur. Bu durumda cerrahi bir işlem yaparak kızlık zarının ortasına tahliye amacıyla bir delik açılır. Bunun tedavisi cerrahidir.

İLK İLİŞKİDE FAZLA KANAMA SEBEBİ NEDİR ?

İlk ilişkide kızlık zarına bağlı olarak aşırı kanama meydana gelebilir. Bu daha çok derin yırtıklarda görülebilmektedir. Ancak kızlık zarının kalın olduğu veya septalı kızlık zarlarında derin yırtıklar oluşmasın da bu tarzda aşırı kanamaya neden olmaktadır. Aşırı kanama nedeni ile bazen cerrahi işlem yapılması kanamanın durdurulması gerekebilmektedir.

KIZLIK ZARI SEBEBİYLE İLİŞKİYE GİRİLEMEDİĞİ OLUR MU?

Kızlık zarının bazen çok kalın olduğu durumlarda veya septalı olduğu durumlarda ilişkide ağrı ilişkiye girememe problemleri ortaya çıkabilmektedir. Bu durum vajinusmus dediğimiz hastalıkla ayırt edilmelidir. Çünkü her iki hastalığında tedavisi de farklıdır.

Kızlık Zarı Dikimi Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Kızlık zarı dikimi en sık yaptığımız genital bölge ameliyatlarının başında gelmektedir. Esas olarak kızlık zarı dikimi bekaretini kaybetmiş bir bayanın ilk ilişkiye girdiğinde tekrar bakire bir bayanda olduğu gibi kanama meydana gelmesini sağlamak amacıyla yapılan bir ameliyattır. Kızlık zarı dikimine neden ihtiyaç duyulur , kızlık zarı dikimi nasıl yapılır inceleyin

Kızlık Zarı Dikimi Nedir ? Nasıl Yapılır ?

inceleyin

Kızlık Zarı Dikimi Yöntemleri

Kalıcı kızlık zarı dikimi denilen yöntem flep kaldırma tekniği ile dokuların yeniden yapılandırılması mantığına, geçici kızlık zarı dikimi ise vajen girişine dikiş atma mantığına dayanmaktadır. Kızlık zarı dikimi yöntemlerini inceleyin

Kızlık Zarı Dikimi Yöntemleri

inceleyin

Lazerle Kızlık Zarı Dikimi

Lazer cihazları, teknolojinin de hızla gelişmesiyle, tıp alanında yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Kullandığımız yeni nesil cihazlar ile ameliyat sonrası iyileşme daha hızlı olmakta ve hasta memnuniyeti de buna doğru orantılı olarak artmaktadır.

Lazerle Kızlık Zarı Dikimi

inceleyin

Kızlık Zarı Dikimi Hakkında Merak Edilenler

Kızlık zarı dikilebilir mi, kızlık zarı dikimi hangi durumlarda yapılır, operasyon ne kadar sürer, ne zaman günlük hayatınıza dönebilirsiniz gibi kızlık zarı dikimi hakkında merak ettiğiniz soruların cevaplarını inceleyin

Kızlık Zarı Dikimi Hakkında Merak Edilenler

inceleyin

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları

Kızlık zarı dikimi ameliyatı da bilindiği üzere jinekolojik bir cerrahi operasyondur ve her özel tıbbi tedavi gibi ücrete tabidir. Kızlık zarı dikimi fiyatı bir çok hekim tarafından tamir edilecek olan alanın genişliğine, anestezi şekline ve tekniğe göre belirlenmektedir

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları

inceleyin

Kızlık Zarı Yırtılması Hakkında Merak Edilenler

Kızlık zarı nasıl yırtılır, kızlık zarının yırtıldığı nasıl anlaşılır, mastürbasyon yaparken kızlık arı yırtılabilir mi gibi kızlık zarı yırtılması hakkında merak ettiğiniz soruların cevaplarını bu yazıda bulabilirsiniz

Kızlık Zarı Yırtılması Hakkında Merak Edilenler

inceleyin

Kızlık Zarı Dikimi Blog


Bizi dilediğiniz zaman çekinmeden arayabilirsiniz.
0533 571 90 19
yada dilerseniz
Biz Sizi Arayalım
İletişim

Abdi İpekçi Cad. Arzu Apt. NO: 5 / 1 Kat :3 Daire: 5 Nişantaşı / İstanbul ( Godiva mağazası üzeri, Marks & Spencer karşısı )